• Higiena ogólna

  Jak często należy myć zęby?
  Zaleca się myć zęby dwa razy na dobę (rano i wieczorem), nie więcej niż 3 razy dziennie.

  Jak mogę zachować zdrowie moich zębów?
  Możesz zachować zdrowe zęby dzięki szczotkowaniu ich dwa razy dziennie przez 2 minuty pastą zawierającą fluorek.

  Oprócz mycia zębów, zaleca się:

  • Codzienne stosowanie nici dentystycznych
  • Zdrową dietę i ograniczanie przekąsek między posiłkami oraz słodkich napojów
  • Wymianę szczoteczki co trzy miesiące lub częściej, gdy włókna są zniszczone
  • Regularne sprawdzanie stanu uzębienia

  W jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby?
  Prawidłowa technika wygląda następująco:

  • Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do dziąseł.
  • Delikatnie przesuwaj szczoteczkę kolistym ruchem.
  • Szczotkuj powierzchnię zewnętrzną, wewnętrzną i żującą zębów.
  • Aby wyczyścić wewnętrzną powierzchnię przednich zębów, ustaw szczoteczkę pionowo i wykonaj kilka ruchów w górę i w dół.
  • Szczotkuj język, aby usunąć bakterie i zachować świeży oddech.


  Czy pasta Aquafresh zawiera fluorek?
  Tak, pasty do zębów Aquafresh zawierają fluorek, który, jak powszechnie wiadomo, zapewnia skuteczną ochronę zębów przed próchnicą.

  Czy fluorek jest bezpieczny?
  Fluorek jest szeroko stosowany w produktach przeciwpróchniczych i produktach do higieny jamy ustnej, które sprzedawane są na całym świecie. Obszerne dane, otrzymane po wieloletnich badaniach klinicznych i konsumenckich wyraźnie dowodzą bezpieczeństwa fluorku w produktach higieny jamy ustnej.

  Zawartość fluorku w produktach Aquafresh jest zgodna z wytycznymi prawnymi oraz z wartościami granicznymi ustalonymi przez towarzystwa naukowe. Nie należy mieć żadnych obaw dotyczących bezpieczeństwa fluorku w produktach Aquafresh, jeżeli stosuje się je zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie produktu.

  Co muszę wiedzieć o higienie dziąseł?
  Utrzymanie właściwej higieny dziąseł jest ważne dla zachowania zdrowych zębów, ponieważ choroby dziąseł mogą prowadzić do ich utraty.

  Jakie są oznaki i symptomy choroby dziąseł?

  • Zapalenie dziąseł to odwracalny stan, spowodowany głównie płytką bakteryjną (lepki biały osad, gromadzący się na zębach, które nie są wystarczająco oczyszczone).
  • Objawy zapalenia dziąseł to m.in. zaczerwienione, obrzmiałe lub tkliwe dziąsła, które mają tendencję do krwawienia podczas szczotkowania.
  • Zapalenie dziąseł może występować bez żadnych objawów widocznych dla pacjenta i zostać zdiagnozowane jedynie przez lekarza dentystę.
  • Choroby przyzębia to następstwo nieleczonego zapalenia dziąseł, przy którym dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia kości i tkanek miękkich otaczających ząb. Niektóre z objawów to obrzmiałe, cofające się dziąsła, krwawiące podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną, nieświeży oddech, może również prowadzić do ruchomości i przemieszczania się zębów oraz ich wypadania.
  • Metody zapobiegania zapaleniu dziąseł to utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej (regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów), korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej eliminujących bakterie i czyszczenie zębów przez lekarza dentystę. Leczenie chorób przyzębia jest bardziej złożone i może obejmować zabieg chirurgiczny.
 • Jak utrzymać naturalną biel zębów?

  Odpowiedzi podane poniżej dotyczą działania past do zębów, a nie specjalistycznych lub dostępnych bez recepty środków wybielających.

  W jaki sposób mogę wybielić zęby w domu?
  Stosując dwa razy dziennie pastę, która ma klinicznie dowiedzioną skuteczność w przywracaniu bieli zębów.

  Jak działa pasta do zębów przywracająca biel?
  Przywracająca biel pasta do zębów pomaga usunąć przebarwienia z powierzchni zębów. Odbywa się to zazwyczaj dzięki składnikom o działaniu ścierającym i zmiękczającym przebarwienia, które ułatwiają ich usunięcie podczas szczotkowania.

  Jak produkty do przywracania bieli wpływają na zdrowie moich zębów?
  Pasty przywracające biel są uważane za bezpieczne pod warunkiem, że przestrzegane są zalecenia producenta.

  Jak często można stosować pasty do zębów przywracające biel, aby było to bezpieczne?
  Pasty przywracające biel są na ogół bezpieczne w codziennym stosowaniu, ale zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta.

  Czym jest technologia ILLUMIPEARLS™?
  Technologia ILLUMIPEARLS™ stosowana jest w przywracających biel pastach Aquafresh w celu usunięcia przebarwień oraz nadania zębom połysku. Technologia ta wykorzystuje tlenek glinu, delikatny środek ścierający i tripolifosforan sodu (STP), który wiąże się z przebarwieniami, aby je zmiękczyć, dzięki czemu można je łatwiej usunąć. Efekt wybielenia uzyskuje się za pomocą połączenia działania ścierającego z chemicznym działaniem tlenku glinu i STP.

 • Porady ekspertów stomatologii dziecięcej

  Kiedy należy rozpocząć szczotkowanie zębów u dziecka?
  Zaraz po pojawieniu się pierwszego ząbka mlecznego. Pamiętaj, by zastosować specjalną szczoteczkę do zębów oraz odpowiednią pastę.

  Czy fluorek jest dobry, czy zły dla zębów mojego dziecka?
  Fluorek zapobiega próchnicy zębów i powstawaniu ubytków. Dlatego Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (British Dental Association) zaleca pasty do zębów, które zawierają odpowiednią ilość fluorku.

  Kiedy dziecko powinno odwiedzić lekarza dentystę po raz pierwszy?
  Im wcześniej dziecko oswoi się z fotelem dentystycznym, tym lepiej. Dlatego zaplanuj pierwszą wizytę zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych i powtarzaj wizyty regularnie co sześć miesięcy.

  Kiedy wypadają zęby mleczne?
  Najprostsza odpowiedź to: kiedy są do tego gotowe. Dzieje się to zazwyczaj, gdy dziecko ma około 6 lat, a jego pierwsze stałe zęby zaczynają się wyrzynać. Ważne jest, aby dbać o zęby mleczne, ponieważ ich zły stan może mieć wpływ na rozwój zębów stałych.